Schorzenia

Owrzodzenia żylne

Owrzodzenie jest to obszar skóry lub błony śluzowej, który uległ uszkodzeniu tworząc otwartą ranę. Najczęściej występującymi owrzodzeniami na skórze kończyn dolnych ś owrzodzenia żylne. Lokalizują się najczęściej nad kostką, a ich gojenie najczęściej przebiega bardzo długo. Wynika to z faktu, że pacjenci cierpiący na te dolegliwości są w podeszłym wieku oraz są obciążeni dodatkowymi  czynnikami ryzyka, takimi jak cukrzyca, otyłość, niewydolność żylna. U podstawy problemu leży zwiększone ciśnienie krwi w kończynie dolnej powodujące obrzęk tkanek, pogrubienie skóry i jej uszkodzenie. Powstaje to w wyniku uszkodzenia naczyń żylnych przez zakrzepicę kończyn dolnych lub nieleczone żylaki.

Leczenie

Całkowite wygojenie wrzodów jest mało prawdopodobne przy ograniczeniu terapii jedynie do regularnej zmiany opatrunków. Opatrunki uciskowe są najistotniejszym elementem leczenia. Zakładane na całą nogę chorego w taki sposób, aby ucisk był największy w okolicy kostki i stopniowo zmniejszał się w miarę przesuwania się w stronę pachwiny. Wspomaga to odpływ krwi żylnej z nogi oraz minimalizuje zastój krwi w żyłach.

Leczenie operacyjne – jest to leczenie w wyboru, pozwalające w do 90% przypadków na całkowite i definitywne wygojenie owrzodzenia.

Jako prewencję wtórną powstawania owrzodzeń stosuje się kompresjoterapię z użyciem wyrobów uciskowych, w okresie po wyleczeniu wcześniejszych zmian.

Co nowego?

Dofinansowanie projektu

PARKOWA MED Jarosław Czeczotka spółka komandytowa realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich & [...]

Dr Jarosław Czeczotka

Absolwent Wydziału Lekarskiego Łódzkiej Akademii Medycznej w Łodzi, uzyskał tytuł specjalisty Chirurgii [...]

  • 12.05.2021

Dr Michał Rogozik

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od początku mojej chirurgicznej przygody byłem związan [...]

  • 12.05.2021

Prof. Zbigniew Pietrzak

Praktyczną naukę położnictwa i ginekologii przeszedłem w małym, powiatowym szpitalu, gdzie uczyli mnie [...]

  • 12.05.2021

Opinie