Schorzenia

Żylaki

Czym są żylaki?

Żylaki to pogrubiałe, niebieskawe lub sino czerwone żyły pojawiające się najczęściej na kończynach dolnych, ale nie tylko. Mogą pojawić się w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, ale częściej problemem tym dotknięte są kobiety po okresie ciąży. Około 30% osób w krajach rozwiniętych, w którymś momencie swojego życia, ma diagnozowane żylaki. Zmiany te mogą być bolesne oraz szpecące. Najczęstszym objawem jest jednak ból lub dyskomfort po okresie długiego stania. Pozostawione bez leczenia, żylaki mogą doprowadzić do powstawania owrzodzeń żylnych na kończynach dolnych, których leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe.

U podstawy powstawania żylaków leży uszkodzenie zastawek w żyłach. Powoduje to zaleganie oraz przepływ krwi w przeciwnym kierunku do prawidłowego, tzn. w stronę stóp. Ciśnienie panujące w tych patologicznie zmienionych naczyniach rośnie, przez co powiększają się one, a krew w nich zalegająca zaczyna krzepnąć. Konsekwencją takiej sytuacji może być nawet zator płucny.

Aby tego uniknąć, należy jak najwcześniej wykonać badanie USG-doppler uwidaczniające ewentualną niewydolność żylną. Gdy taka zostanie stwierdzona, wcześnie wykonana operacja pozwala całkowicie wyeliminować przyczynę powstawania żylaków.

Co nowego?

Dofinansowanie projektu

PARKOWA MED Jarosław Czeczotka spółka komandytowa realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich & [...]

Dr Jarosław Czeczotka

Absolwent Wydziału Lekarskiego Łódzkiej Akademii Medycznej w Łodzi, uzyskał tytuł specjalisty Chirurgii [...]

  • 12.05.2021

Dr Michał Rogozik

Jestem absolwentem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od początku mojej chirurgicznej przygody byłem związan [...]

  • 12.05.2021

Prof. Zbigniew Pietrzak

Praktyczną naukę położnictwa i ginekologii przeszedłem w małym, powiatowym szpitalu, gdzie uczyli mnie [...]

  • 12.05.2021

Opinie